Een laparoscopie is een kijkoperatie van de buikholte waarbij de gynaecoloog de organen in de buikholte kan onderzoeken: de baarmoeder, de eileiders en de eierstokken.
Bij een laparoscopie worden via 2 tot 4 heel kleine sneetjes (ongeveer 1 cm) buisjes of “trocars” doorheen de buikwand geplaatst. Daarna wordt de buikholte opgevuld met lucht en kan de gynaecoloog met een fijne camera in de
buik kijken.
Het is een minimaal invasieve ingreep; dit betekent dat er zo weinig mogelijk belasting is voor omliggende weefsels.
Verblijf op de afdeling nazorg
Je verblijft na de ingreep nog even op de afdeling nazorg (recovery). Hier ben je onder toezicht van een verpleegkundige. De gynaecoloog komt bij jou langs. Hij/zij informeert je over
- de resultaten van de ingreep
- het verdere verloop na de ingreep.
De gynaecoloog bepaalt ook wanneer je naar huis mag.
Je onderging een ingreep onder algemene verdoving en kan je daardoor wat slaperig, ijl of duizelig voelen. Hou rekening met volgende richtlijnen:
- De eerste 24 uur na de ingreep mag je geen voertuigen besturen.
- Bij het verlaten van het ziekenhuis moet een persoon je begeleiden.
- De eerste 24 uur na de ingreep mag je niet alleen blijven.
Medicatie
Vanuit het ziekenhuis krijg je pijnstilling mee. Die kan je starten volgens noodzaak van zodra je thuis bent, best met inname van voedsel. Je krijgt ook een aparte folder over pijnmedicatie.
Gebruik je bloedverdunnende medicatie? Bespreek met je behandelende arts wanneer je die terug mag innemen.
Voeding
Op de dienst nazorg krijg je wat te drinken.
Thuis mag je een lichte maaltijd eten. De dag na je ingreep mag je terug gewoon eten.
Wondzorg
- De insteekplaatsen (sneetjes) werden gehecht met een draadje en afgeplakt met een verband. Om ontsteking van de wondjes te voorkomen, mag je wel douchen, maar niet in bad vooraleer de hechtingen verwijderd zijn. Maak 10 à 12 dagen na de ingreep een afspraak bij je huisarts om de hechtingen te laten verwijderen.
- De wondjes kunnen enkele dagen gevoelig zijn. Ze genezen na 7 tot 10 dagen.
Controleraadpleging
Vooraleer je naar huis gaat, wordt in overleg met jou een datum voor een controleraadpleging bij de gynaecoloog vastgelegd. Als er tijdens het onderzoek weefsel is weggehaald, dan zal je gynaecoloog het resultaat van het weefselonderzoek op deze raadpleging met jou bespreken.
Wanneer je niet aanwezig kan zijn op deze afspraak, laat het ons dan tijdig weten (minstens 24 uur vooraf). Zo voorkom je een annulatierekening.
De eerste dagen na de ingreep
- De dagen na de ingreep verlopen meestal zonder problemen. Je kan wel wat pijn aan de schouders hebben. Dit komt omdat er een beetje koolzuurgas in je buik achterblijft na de ingreep dat het middenrif prikkelt. Hierdoor kan pijn op de schouderbladen ontstaan. Het koolzuurgas wordt vrij snel uit je lichaam verwijderd via uitademing.
- Enkele dagen na de ingreep kan je wat vaginaal bloedverlies hebben.
- Je kan de eerste dagen na de laparascopie wat buikpijn hebben. Je kan hiervoor gerust een lichte pijnstiller nemen.
- Neem contact op met je huisarts of gynaecoloog:
- bij aanhoudende koorts (meer dan 38°C)
- bij aanhoudende pijn, zelfs na de voorgestelde pijnstilling